Wiadomości z rynku

Wpływ epidemii na rynek nieruchomości

Wiele się mówi o tym, że wybuch epidemii koronawirusa i wprowadzone w związku z nim zakazy, nakazy i ograniczenia nie pozostaną obojętne dla gospodarki. I tak jest w istocie. Wiele zmian już zaszło i sporo z nich na długo z nami zostanie.  Nie prędko przestaniemy nosić maseczki, nie prędko zaczniemy masowo podróżować po świecie, nie prędko, a może już nigdy, nie pozbędziemy się obaw, że możemy zostać zamknięci w naszych czterech ścianach bez prawa do wejścia do lasu czy parku. W tak krótkim czasie tak wiele się zmieniło wokół nas i w nas samych.

Wydarzenia ostatnich kilku miesięcy i spowodowane nimi zmiany nie pozostały obojętne dla sytuacji na rynku nieruchomości. Jak wynika z analizy przeprowadzonej przez serwis Morizon.pl epidemia istotnie wpłynęła na preferencje zakupowe Polaków – o ile obawy o zdrowie i życie przejściowo ostudziły zapał do poszukiwania i zakupu mieszkań, o tyle wzbudziły w społeczeństwie ogromną potrzebę zapewnienia sobie własnego, nieskrępowanego dostępu do natury.

Wzrost zainteresowania działkami i domami

Najlepszym sposobem na zaspokojenie tej potrzeby jest posiadanie własnego domu lub działki, o czym świadczy porównanie preferencji użytkowników serwisu Morizon.pl w maju br. z analogicznym okresem ubiegłego roku. Wykazało ono, że w wyniku epidemii nastąpił ponad 2-krotny wzrost zainteresowania ofertami sprzedaży działek (wzrost liczby zapytań o 128,2%). Znacząco, bo aż o blisko 1/3 wzrosło grono klientów zainteresowanych zakupem domu – w porównaniu majem ub. roku liczby zapytań o ten rodzaj nieruchomości wzrosła aż o 31,6%.

 

Co z popytem na mieszkania?

Jednocześnie w maju br. wyraźnie mniejsze zainteresowanie wzbudzały oferty sprzedaży mieszkań – zapytań o nie było o 24% mniej niż w tym samym okresie ub. roku. Widać jednak, że sytuacja z każdym tygodniem się poprawia – popyt w tym segmencie rynku powoli, ale systematycznie rośnie i już przewyższa ten, jaki obserwowaliśmy w pierwszym kwartale br., tj. przed wybuchem epidemii. Wg niepełnych jeszcze danych za bieżący miesiąc (czerwiec) spadek w porównaniu rok do roku będzie już mniejszy – nie przekroczy 20%.

W tym miejscu należy również wspomnieć, że wraz z wybuchem epidemii spadła podaż nowych ofert. Z powodu niepewnej sytuacji wielu właścicieli mieszkań postanowiło odłożyć w czasie wystawienie na sprzedaż posiadanych lokali.

Także deweloperzy ograniczyli swoją aktywność, wstrzymując rozpoczęcie nowych inwestycji i wprowadzenie ich do sprzedaży.

W skutek jednoczesnego ograniczenia popytu i podaży kwiecień i maj upłynęły pod znakiem stabilizacji cen mieszkań. Z najnowszego odczytu Indeksu Cen Mieszkań Morizon.pl wynika, że trwające od kilku lat wzrosty stawek wyhamowały. Nie oznacza to jednak spadków – tych na rynku mieszkaniowym wciąż nie widać.

Rynek najmu wyraźnie zwolnił

Inaczej wygląda sytuacja na rynku najmu mieszkań. Z powodu zawieszenia zajęć w szkołach i na uczelniach, wyjazdu z Polski części pracujących u nas obcokrajowców, wprowadzenia w wielu firmach i instytucjach pracy zdalnej, a także załamania w branży turystycznej (wynajem krótkoterminowy), na rynek trafiło wiele nowych lokali, zwolnionych przez dotychczasowych najemców. W tym samym czasie nastąpił wyraźny spadek popytu. Wg analizy serwisu Morizon.pl w maju br. zainteresowanie ofertami najmu mieszkań było o ponad ¼ mniejsze niż przed rokiem (spadek liczby zapytań o 25,1%). Sytuacji nie poprawia zbliżający się okres wakacyjno-urlopowy – czerwiec i lipiec to tradycyjnie okres największego zastoju na rynku najmu. Widać to w niepełnych jeszcze danych za czerwiec – klientów kontaktujących się w sprawie mieszkań do wynajęcia jest o ok. 30% mniej niż przed rokiem.

Odwrócenia trendu spadkowego na rynku najmu można się spodziewać dopiero w drugiej połowie sierpnia, kiedy studenci rozpoczną poszukiwania lokum na nowy rok akademicki (o ile nie wrócą obostrzenia związane z epidemią i zajęcia na uczelniach zostaną wznowione).

 

Ceny mieszkań w Polsce podczas koronawirusa

Rynek nieruchomości nie stoi w miejscu. Polacy nadal poszukują mieszkań, a ceny tych aktualnie pozostają na podobnych poziomach jak przed pandemią. Biorąc pod uwagę średnie ceny mieszkań w województwach nie widać aktualnie wahań cenowych.

 • Na początku pandemii obserwowano spadek zainteresowania nieruchomościami, natomiast nie przełożyło się to na spadek cen
 • Wirus zatrzymał klientów w domach, a z powodu kwarantanny w naturalny sposób spadła dynamika rynku
 • Realizowane są głównie transakcje, które stanowią wykonanie wcześniej zawartych umów

– Rynek nieruchomości zazwyczaj nie reaguje gwałtownie na sytuacje kryzysowe. Dlatego zapewne i teraz ceny nie spadają. Widać raczej zamrażanie rynku – sprzedawcy chcą przeczekać niepewny czas .

 Patrząc z perspektywy Warszawy, nie spodziewam się, że ceny znacznie spadną. Stołeczny rynek był, jest i będzie interesujący dla inwestorów z całej Polski, jeśli więc ktoś oczekuje dramatycznych spadków cen, może się przeliczyć. To raczej nie nastąpi. Wizja upadku wielu firm rozbudza co prawda wyobraźnię, ale są też tacy, którzy na kryzysie korzystają.

 Obecne nastroje gospodarcze skłaniają klientów na rynku nieruchomości zarówno po stronie popytu, jak i podaży do śledzenia trendów cenowych. I chociaż nie brakuje opinii na temat mających pojawić się spadków cen, to jak do tej pory wyraźnych sygnałów takiego kierunku brakuje.

Średnie ceny mieszkań w województwach w marcu i kwietniu 2020 r.

Województwo Średnia cena mieszkania w marcu 2020 r. Średnia cena mieszkania w kwietniu 2020 r. Zmiana % m/m
dolnośląskie 437 600 zł 446 200 zł 2%
kujawsko-pomorskie 339 800 zł 340 100 zł 0%
lubelskie 397 600 zł 401 800 zł 1%
lubuskie 277 000 zł 271 800 zł -2%
łódzkie 343 200 zł 342 300 zł 0%
małopolskie 624 600 zł 631 000 zł 1%
mazowieckie 795 400 zł 788 400 zł -1%
opolskie 250 900 zł 253 300 zł 1%
podkarpackie 353 400 zł 353 700 zł 0%
podlaskie 327 300 zł 326 700 zł 0%
pomorskie 638 500 zł 635 100 zł -1%
śląskie 285 100 zł 288 200 zł 1%
świętokrzyskie 358 300 zł 365 200 zł 2%
warmińsko-mazurskie 306 400 zł 306 600 zł 0%
wielkopolskie 414 900 zł 406 300 zł -2%
zachodniopomorskie 391 700 zł 390 400 zł 0%

Po stronie kupujących widać jak zmieniają się preferencje. Polacy poszukują innych nieruchomości. Przed pandemią ponad 60 proc. osób szukało  mieszkań do zakupu. Obecnie ten odsetek wynosi ok. 42 proc. Wiele osób poszukujących wcześniej mieszkania teraz rozgląda się za domem – w kwietniu takich nieruchomości poszukiwało ponad 44 proc. osób. Przed pandemią poszukujący domów stanowili miesięcznie ok. 31 proc.

 

Pułapki przy zakupie mieszkania z rynku wtórnego. Na co zwrócić uwagę ,

Używane nie zawsze znaczy gorsze

Chociaż nowe mieszkania cieszą się znacznie większym zainteresowaniem, nie warto od razu skreślać nieruchomości z rynku wtórnego. Weź pod uwagę, że deweloperzy sprzedają często tzw. dziurę w ziemi, dlatego zanim wprowadzisz się do własnego M, może minąć sporo czasu. Nowe osiedla powstają z reguły na obrzeżach dużych miast, a za lokalizację w centrum będziesz musiał słono zapłacić. Tymczasem mieszkanie z drugiej ręki możesz od razu obejrzeć, a przy odrobinie szczęścia zamieszkasz w nim w ciągu kilku miesięcy.

Co sprawia, że Polacy mają często obawy przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego?

– Obawy przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego mogą dotyczyć między innymi nieprzewidzianych wydatków dotyczących stanu technicznego lokalu. Potencjalni nabywcy obawiają się, że po jakimś czasie mogą dać o sobie znać ukryte wady techniczne lokalu (związane np. instalacją elektryczną). Warto wspomnieć, że do zakupu mieszkania z rynku wtórnego zniechęca również konieczność zapłacenia podatku od czynności cywilnoprawnych (2,00% ceny lokalu)

Weź również pod uwagę, że zanim budowa nowego osiedla zostanie ukończona, musisz w tym czasie płacić za wynajem lub eksploatację drugiego lokalu, co generuje dodatkowe koszty. Do mieszkania z rynku wtórnego możesz się wprowadzić od razu, a jeśli jest taka konieczność stopniowo je remontować. Bardzo często właściciele używanych nieruchomości zostawiają sprzęty AGD i meble, dzięki czemu nie musisz na wstępie inwestować dużej sumy.

Sprawdź wiarygodność sprzedającego

– Obawy kupujących mogą również dotyczyć problemów z obciążeniami nieruchomości (np. służebnością lub dożywociem), które nie zostały ujawnione w księdze wieczystej. Na szczęście przypadki takich utajonych obciążeń są coraz rzadsze a profesjonalne Biuro Nieruchomości sprawdzi stan prawny nieruchomości i pomoże ominąć pułapki .

Jak sprzedawcy wykorzystują niewiedzę kupujących?

Sprzedawcy używanych lokali z pewnością mają pewne możliwości wykorzystania niewiedzy kupującego. Chodzi przede wszystkim o kłopotliwe kwestie, które nie są widoczne po pobieżnym zbadaniu mieszkania albo sprawdzeniu księgi wieczystej. Przykładem może być zamalowana pleśń w łazience albo dożywocie, którego nie wpisano do księgi wieczystej.

Użytkowanie wieczyste Warszawa: 98% bonifikaty przy przekształceniu użytkowania wieczystego!

Użytkownicy wieczyści w Warszawie, których domy stoją na gruntach miejskich wykupią je na własność z 98% bonifikatą. 20 grudnia 2018 r. Rada Miasta Stołecznego Warszawy podjęła jednomyślnie decyzję w sprawie wysokości bonifikaty z tytułu przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Najprawdopodobniej identyczną bonifikatę dostaną użytkownicy wieczyści na gruntach państwowych. Opłata za użytkowanie wieczyste daje się mocno we znaki szczególnie mieszkańcom Warszawy. Ceny gruntów są tu bowiem najwyższe w Polsce, a przypomnijmy, że – zgodnie z ustawą o gospodarce nieruchomościami – za możliwość korzystania z gruntu przeznaczonego pod zabudowę mieszkaniową trzeba płacić 1 proc. jego wartości. Użytkownicy wieczyści w Warszawie przeżywają szok, gdy dowiadują się, że miasto zaktualizowało wartość gruntu, a za użytkowanie wieczyste gruntu przyjdzie im płacić co rok nawet kilka tysięcy złotych. Nic więc dziwnego, że wielu użytkowników wieczystych traktuje taką opłatę jak haracz, a tysiące z nich występuje co roku do Samorządowego Kolegium Odwoławczego (SKO) z wnioskiem o ustalenie, że aktualizacja opłaty jest nieuzasadniona albo jest uzasadniona w innej wysokości. Np. w 2017 r. do warszawskiego SKO wpłynęło przeszło 5,7 tys. takich spraw.

Użytkowanie wieczyste Przekształcenie we własność od 1 października

Projekt ustawy, która spowoduje przekształcenie użytkowania wieczystego we własność, może wejść w życie od 1 października. Dzięki tej ustawie Polacy staną się faktycznymi właścicielami gruntów – powiedział wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński.

– Z przekształcenia może skorzystać ok. 1,5 mln użytkowników wieczystych – powiedział Kazimierz Smoliński. – Projekt ustawy dotyczy gruntów m.in. pod budownictwem wielorodzinnym, pod domami jednorodzinnymi, lokalami użytkowymi, a także pod lokalami usługowymi, które znajdują się w budynkach, gdzie są lokale mieszkalne – dodał wiceminister.

Wiceminister zwrócił uwagę, że w stosunku do przedstawionego w ubiegłym roku pierwszego projektu, aktualna wersja jest korzystniejsza dla użytkowników wieczystych. Jak wyjaśnił Kazimierz Smoliński, „pierwotnie opracowany projekt, dotyczący przekształcenia udziałów w użytkowaniu wieczystym, był przedłożony Stałemu Komitetowi Rady Ministrów już w listopadzie ubiegłego roku”. – Jednak wobec zalecenia, aby objąć przekształceniem wszystkie grunty zabudowane na cele mieszkaniowe, przeprowadzone zostały dodatkowe uzgodnienia międzyresortowe w celu rozszerzenia przekształcenia również na grunty zabudowane domami jednorodzinnymi – wskazał.

Jak przyznał wiceminister, „w konsekwencji powstał nowy projekt, obejmujący zakresem wszystkie grunty oddane w użytkowanie wieczyste, zabudowane na cele mieszkaniowe, położone na terenie całego kraju, w tym na tzw. Ziemiach Odzyskanych. Warunkiem jest jedynie zabudowa zaspokajająca potrzeby mieszkaniowe użytkownika wieczystego oraz uregulowany stan prawny gruntu, który pozwala na oddanie tego gruntu w użytkowanie wieczyste”.

Mieszkania plus
powstaną na Odolanach

Rząd i kolejarze porozumieli się w sprawie budowy domów w ramach programu Mieszkanie Plus na Odolanach.

Umowę w sprawie przekazania gruntów między inwestorem – BGK Nieruchomości, właścicielem gruntu – PKP oraz kolejową spółką deweloperską XCity Investment podpisano w środę w Poznaniu. – W pierwszej kolejności planujemy realizację inwestycji mieszkaniowych w ramach programu Mieszkanie Plus na obszarze ok 5-8 ha. Są to tereny położone w okolicach ulicy Sowińskiego oraz ulicy Ordona – informuje Justyna Kwiek z BGKN.

I zastrzega, że tereny na Odolanach wymagają kompleksowego podejścia. – Dla całej nieruchomości, objętej umową ramową o współpracy pomiędzy PKP a BGK Nieruchomości, zostanie opracowana koncepcja architektoniczno-urbanistyczna terenu, obejmująca m.in. zabudowę mieszkaniową i usługową. Mieszkanie Plus będzie zapewne tylko częścią rozwiązania urbanistycznego dla tego terenu .Nowoczesne osiedla, miejsce na rekreację i sztukę. Kolejarze kreślą wstępne plany dotyczące Odolan. Zdziwiona nimi jest jednak dzielnica.Z kolei Aleksandra Grzelak z biura prasowego PKP dodaje,  że Mieszkania Plus powstaną również przy ulicach Radzymińskiej oraz Chłopickiego.

Swoje uwagi do ma jednak burmistrz Woli. – Program Mieszkanie Plus nie może być realizowany na tym terenie bez zapewnienia odpowiedniej infrastruktury społecznej. W związku z tym PKP musi zapewnić tereny, na których mogłyby powstać szkoła i przychodnia. Potrzebna jest również komunikacja i dialog z mieszkańcami Odolan. Bez tego budowa osiedli z programu Mieszkanie Plus będzie obarczona ogromnym ryzykiem i może generować potencjalne konflikty społeczne – przestrzega Krzysztof Strzałkowski.

Stacja kruszyw dalej

Kolejarze na Odolanach planowali też inną inwestycję: stację przeładunkową kruszyw i materiałów budowlanych. Takie plany nie podobały się okolicznym mieszkańcom, których wspierały władze dzielnicy.

– Zasięg oddziaływania tego typu stacji przeładunkowych jest znaczny. Chodzi przede wszystkim o pył, hałas i zwiększony ruch samochodów ciężarowych. Na takie działania nie było naszej zgody – komentuje Strzałkowski.

I tutaj PKP szykuje zmiany. – Obecnie konsultujemy z miastem plany spółki na Odolanach. Zwróciliśmy się o stanowisko w sprawie zagospodarowana terenu oraz wykorzystania dróg miejskich dla umożliwienia jak najlepszej komunikacji. Czekamy na odpowiedź. Wszystkie inwestycje realizujemy wspólnie z gospodarzami terenów i szanując ich zdanie. Także w tym przypadku współpracujemy z miastem uwzględniając potrzeby lokalnych społeczności – mówi Karol Jakubowski, z PKP PLK.

 

Rosną ceny nieruchomości w Chinach

W Chinach 17 miesiąc z rzędu rosną ceny nieruchomości. Władze kolejnych miast wprowadzają ograniczenia w zakupie więcej niż jednego mieszkania.W największych miastach Chin ceny metra kwadratowego nieruchomości wzrosły w ubiegłym miesiącu o kolejne prawie 3 procent. Obecnie średnia cena metra kwadratowego nieruchomości w dużych chińskich miastach to równowartość około 8 000 złotych. Najdroższe nieruchomości są w Shenzhen, położonym przy granicy z Hongkongiem. Tam cena metra kwadratowego u dewelopera we wrześniu osiągnęła równowartość około 32 000 złotych.

Władze dużych miast wprowadzają restrykcje w zakupie mieszkań. W Pekinie obowiązkowy wkład własny na pierwsze mieszkanie podniesiono do 35 procent, przy drugim do 50 procent, a nawet 70 procent, jeśli mieszkanie ma więcej niż 144 metry kwadratowe. Podobne działania podjęły też inne miasta. W Tianjinie podjęto decyzję, że w ścisłym centrum miasta mieszkańcy mogą mieć tylko jedną nieruchomość. W opinii ekspertów, władze chcą powstrzymać spekulantów na rynku nieruchomości.

 

Użytkowanie wieczyste zniknie, ale nie w spółdzielniach

Od 1 stycznia 2017 roku zacznie znikać użytkowanie wieczyste. W spółdzielniach mieszkaniowych ten mechanizm może jednak nie zadziałać. Największym poszkodowanym będą natomiast gminy, dla których opłaty z tytułu użytkowania wieczystego potrafią być ważny element budżetu. Problemy mogą się też pojawić przy ubieganiu się o kredyt na mieszkania, które obejmie projekt ustawy .

Już niebawem właściciele mieszkań w blokach pożegnają się z uciążliwymi i kosztownymi opłatami za użytkowanie wieczyste gruntu – wynika z projektu ustawy, nad którym pracuje Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa. Prawo użytkowania wieczystego ma zostać przekształcone w prawo własności. Dla uproszczenia w tekście jest mowa o użytkowaniu wieczystym i własności, choć tak naprawdę z prawem do lokalu jest związana tylko ułamkowa część prawa do parceli nieruchomości pod budynkiem. Wracając jednak do meritum, dzisiejsi użytkownicy zostaną właścicielami i nie będą musieli nic robić, ani też ponosić opłat wyższych niż dotychczas. Tak dobrze będą mieli na przykład ci, którzy kupili mieszkania od deweloperów.

Problem jest spory, bo w przypadku bloków zbudowanych na działkach oddanych w użytkowanie wieczyste, co roku trzeba wnosić opłaty na konto samorządów lub skarbu państwa. Gdyby tego było mało, użytkownik może dostać decyzję mocno podnoszącą stawkę rocznej opłaty. Zdarzają się sytuacje, w których na przykład zamiast opłaty na poziomie 800 zł gmina zażąda 10 tys. zł. Co prawda tak drastyczna podwyżka musi zostać rozłożona na raty (docelowa stawka obowiązywać będzie po 3 latach), ale i tak w sytuacji takiej użytkownicy zaczynają się zastanawiać nad przekształceniem prawa do gruntu we własność. Jest to możliwe, ale w przypadku mieszkań w blokach wymaga zgody sąsiadów. Konieczne jest bowiem podpisanie wniosku przez wszystkich użytkowników wieczystych danej nieruchomości. W praktyce więc jeden niechętny zmianom, może spowodować, że w sprawę będzie musiał zostać włączony sąd, co oznacza dodatkowe koszty, nerwy i stratę czasu. Jest to też jeden z powodów przyświecających ustawodawcy przy projektowaniu nowego prawa. Uznał on bowiem, że przekształcenie wieczystego we własność co prawda jest możliwe, ale możliwość ta w przypadku bloków często jest czysto teoretyczna.

 

Spółdzielnie obejdą się smakiem?

Po macoszemu potraktowani zostaną natomiast spółdzielcy. W ich przypadku z automatu użytkowanie wieczyste nie musi wcale zmienić się we własność. Problem pojawi się wtedy, gdy żaden ze spółdzielców nie zdecydował się na przekształcenie swojego prawa spółdzielczego (lokatorskiego lub własnościowego) w pełne prawo własności. Takich przypadków może być sporo, bo przecież nie każdy spółdzielca jest niezadowolony z tego jak zarządzana jest jego nieruchomość i wcale nie przeszkadza mu, że posiada spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu zamiast prawa własności.

Co warto podkreślić, przeciętny obywatel nie rozróżnia prawa własności lokalu od prawa własnościowego (spółdzielczego). Oba prawa mają przeważnie na rynku tę samą wartość, oba można sprzedać, odziedziczyć czy obciążyć kredytem. Nawet więcej, minusem przekształcenia prawa spółdzielczego we własność może być konieczność samodzielnego opłacania podatku od nieruchomości i opłaty za użytkowanie wieczyste gruntu, za co spółdzielca płaci w ramach opłat administracyjnych, czyli w ratach.

Jeśli więc w bloku są sami spółdzielcy, to projektowane prawo nie zadziała. Może to być tym bardziej frustrujące, że spółdzielcy często wnoszą opłaty z tytułu użytkowania wieczystego od wielu lat. W trakcie tych lat wpłacili np. na konto gminy niemałe kwoty. Dla porównania świeżo upieczony nabywca lokalu deweloperskiego z automatu zostanie nobilitowany na właściciela parceli, nawet jeśli nie zdążył jeszcze wpłacić żadnej opłaty za użytkowanie. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że część spółdzielni ma budynki postawione na działkach o nieuregulowanym stanie prawnym. Trudno, aby w tym przypadku ustawa nakazała przekształcenie prawa do gruntu w pełną własność.

Przekształcenie nie droższe niż użytkowanie

Zanim jednak dzisiejsi użytkownicy wieczyści zagospodarują pieniądze odłożone na kolejną opłatę z tytułu użytkowania wieczystego, powinni pamiętać, że ustawowe przekształcenie nie będzie odbywać się za darmo. Nowi właściciele przez 20 lat będą wnosić opłaty w dotychczasowej wysokości tytułem rat za przekształcenie. Trzeba zaznaczyć, że przeważnie na cele mieszkaniowe ustanawiane było prawo wieczyste na 99 lat. Po tym okresie zwykle dochodziło do jego przedłużenia. Skoro okres ten ma być ustawą skrócony do lat 20, to oznacza wymierne oszczędności dla dotychczasowych użytkowników.

W myśl projektu nowego prawa, wysokość rat za ustawowe przekształcenie użytkowania wieczystego we własność może być aktualizowana nie częściej niż raz na 5 lat przy zastosowaniu wskaźników publikowanych przez GUS. Póki co, aktualizacja opłat za użytkowanie wieczyste możliwa jest nie częściej niż co 3 lata, a podstawą jest opinia rzeczoznawcy majątkowego.

Co ciekawe, ustawodawca zakłada też możliwość ubiegania się o obniżenie corocznych rat za przekształcenie. Do 50-proc. bonifikaty mają mieć prawo gospodarstwa domowe, których dochód na osobę nie przekracza połowy średniego wynagrodzenia.

Do tego na niższą opłatę będą też mogli liczyć Ci, którzy zdecydują się zapłacić za przekształcenie za 20 lat z góry. Jeśli właścicielem gruntu jest skarb państwa, użytkownik będzie mógł liczyć na 50-proc. bonifikatę. W innych przypadkach o tym czy i jaka bonifikata będzie obowiązywała, zdecyduje samorząd.

Banki mogą się obawiać

Aby nikt nie zapomniał o opłacaniu rat za przekształcenie, do księgi wieczystej ma być wpisywana stosowna informacja. Przez to jeśli w trakcie 20 lat ktoś sprzeda nieruchomość, to obowiązek regulowania rat przejdzie na nowego właściciela. Trzeba mieć świadomość, że taki mechanizm może rodzić problemy. Nie wiadomo jak banki podejdą do tych nowych obciążeń ksiąg wieczystych nieruchomości. Czy wpisane roszczenie na kwotę np. 50 tys. zł w przypadku przeciętnego mieszkania nie spowoduje, że banki nie będą chciały kredytować zakupu takiego lokum?

Z jednej strony dziś wiadomo, że zakup mieszkania, z którym związane jest prawo użytkowania wieczystego wiąże się z koniecznością wnoszenia corocznych opłat. Fakt, że roszczenie takie będzie ujawnione w III dziale księgi wieczystej nieruchomości nie powinno więc teoretycznie stanowić dla banku przeszkody do zabezpieczenia kredytu hipotecznego na takiej nieruchomości. Z drugiej jednak strony banki są ostrożne i dziś nie chcą nawet zabezpieczać swoich roszczeń na drugim miejscu w księdze wieczystej. Może się okazać, że wpisane do księgi roszczenie związane z przekształceniem użytkowania wieczystego we własność, będzie wypływało na decyzje banków przy wydawaniu decyzji kredytowych. Może to oznaczać kłopoty dla przyszłych nabywców mieszkań, którzy chcieliby na zakup zaciągnąć kredyt. Warto więc, aby ustawodawca wsłuchał się w opinię banków na etapie przygotowania regulacji.

Nie jest też wykluczone, że potencjalni nabywcy widząc wpis do księgi wieczystej będą chcieli wiedzieć z jakim kosztem wiązać się będzie przekształcenie prawa do działki. To dobrze, bo zbuduje świadomość nabywców. Z drugiej strony sprzedający mogą odczuć efekty ustawy w postaci niższych cen transakcyjnych. Jeśli bowiem ktoś do wyboru ma dwie podobne nieruchomości o tej samej cenie, to ominie tę, za której przekształcenie prawa do działki trzeba zapłacić np. 20 tys. zł.

Grupą poszkodowaną przy okazji przekształceń użytkowania we własność będą obecni właściciele działek, czyli gminy, powiaty, województwa i sam skarb państwa. Szczególnie jednostki samorządu terytorialnego dostają co chwilę nowe zadania do realizacji, a źródła ich finansowania wcale tak szybko nie pęcznieją. I tak w przypadku stołecznego budżetu na 2016 rok z opłat za użytkowanie wieczyste zaplanowano dochody na poziomie ponad 475 mln zł. Niby niewiele w porównaniu do wszystkich dochodów budżetu stolicy (prawie 13,5 mld zł), ale wciąż części z tych pieniędzy za 20 lat w magistracie może zabraknąć. Nie wiadomo jednak jaka kwota ze wspomnianych 475 mln zł pochodzi z opłat za użytkowanie wieczyste gruntów zajętych pod budownictwo wielorodzinne.

Wzrosną ceny nowych mieszkań?

Kolejną ważną konsekwencją projektowanej ustawy może być zakaz ustanawiania prawa użytkowania wieczystego dla budynków wielorodzinnych. Dziś wielu deweloperów w dużych miastach właśnie w ten sposób pozyskuje działki. Gminy ustanawiają użytkowanie wieczyste, bo oznacza dla nich „wieczysty” dochód, a deweloperzy chętnie na takich działkach budują, bo wystarczy, że zapłacą 15-25% wartości prawa własności i już stają się jej użytkownikami wieczystymi. Jeśli taka możliwość zostanie zablokowana, deweloperzy będą zmuszeni płacić za ziemię więcej (będą kupować prawo własności), a więc mogą chcieć przerzucić wyższy koszt na klientów. Z drugiej strony wszystko wskazuje na to, że rynek, czyli po prostu kupujący, nie będą skłonni płacić więcej.

Chcesz przekształcić? Pospiesz się

Projekt ustawy zakłada ponadto, że firmy (osoby prawne) nie będą już mogły ubiegać się o przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. Możliwość taka zostanie ograniczona do osób fizycznych, które są użytkownikami nieruchomości rolnych oraz zabudowanych (lub przeznaczonych) na cele mieszkaniowe lub na garaże. Podobne uprawnienie będą też miały spółdzielnie (z pominięciem gruntów rolnych). Czas na złożenie wniosku o przekształcenie ma upływać z końcem 2018 roku, a ta część projektowanej ustawy ma wejść w życie już w 14 dni po publikacji.

 

 

NA ODOLANACH STANĄ PIERWSZE
MIESZKANIA Z PROGRAMU
„MIESZKANIE PLUS”

Na początek ma powstać ich aż 30 tysięcy 

Znamy pierwszą lokalizację, gdzie mają stanąć tanie mieszkania na wynajem w ramach rządowego programu „Mieszkanie Plus”. Będą to Odolany na warszawskiej Woli 

Na początek ma powstać ich aż 30 tysięcy. Będa mieściły się w 3- i 4-piętrowych blokach. Bez piwnic i garaży. Staną na gruntach należących do Polskich Kolei Państwowych leżących na wolskich Odolanach.

Obecnie znajdują się tam torowiska i budynki techniczne Polskich Kolei Państwowych. PKP przekaże te grunty do państwowego funduszu. W zamian za coroczny zysk powstaną kolejne mieszkania.

Lokale „dostępne cenowo”

Rząd przedstawił program „Mieszkania Plus” w ostatni piątek. – Ten program jest pierwszym kompleksowym rozwiązaniem problemów mieszkaniowych Polaków, to szansa na myślenie o bezpiecznej przyszłości polskich rodzin – powiedziała w trakcie konferencji Premier Beata Szydło.

Program będzie opierał się na trzech filarach: wsparciu budownictwa społecznego, mieszkaniach budowanych na gruntach skarbu państwa (Narodowy Fundusz Mieszkaniowy) oraz wsparciu oszczędzania na cele mieszkaniowe w ramach Indywidulanych Kont Mieszkaniowych.

Narodowy Fundusz Mieszkaniowy zostanie powołany ustawą, jako podmiot działający na zasadach rynkowych. Jako swoisty bank ziemi, będzie on realizował budownictwo mieszkaniowe przede wszystkim w oparciu o grunty Skarbu Państwa. W ramach Funduszu powstaną mieszkania na wynajem o dostępnym czynszu i z możliwością dojścia do własności.

Wybudowane w ramach programu Mieszkanie Plus lokale będą dostępne cenowo. Korzystający z programu będą mogli tylko wynajmować mieszkania lub wynajmować je z opcją docelowego przeniesienia własności. Taka formuła będzie sprzyjała zwiększeniu mobilności społeczeństwa, także na rynku
pracy.

Premia za oszczędzanie

Uzupełnieniem programu będzie zwiększenie wsparcia rządu dla społecznego budownictwa czynszowego. Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie w wysokości 35 – 55% kosztów budowy mieszkań komunalnych. Samorządy, spółki gminne i towarzystwa budownictwa społecznego mogą także ubiegać się o preferencyjne kredyty w Banku Gospodarstwa Krajowego na budowę społecznych mieszkań czynszowych.

Zostanie stworzony system oszczędzania na cele mieszkaniowe (zakup, wkład własny, remont), którego uczestnicy będą mogli w bankach założyć rachunki bankowe z premią za systematyczne oszczędzanie. Umożliwi to poprawę dostępności mieszkań, bo oszczędzać będzie można na różne cele mieszkaniowe: nie tylko na zakup czy budowę, ale także np. wkład własny przy zakupie nieruchomości na kredyt lub na wkład mieszkaniowy w spółdzielni czy tbs. Środki te będzie można wykorzystać na poprawę standardu lokalu – remont czy wykończenie mieszkania.

 

PROCES ZAKUPU MIESZKANIA / DOMU NA RYNKU PIERWOTNYM

 1. ZNAJDUJESZ INTERESUJĄCĄ CIEBIE  NIERUCHOMOŚĆ , NEGOCJUJESZ WARUNKI ZAKUPU
 2.  ZAWIERASZ Z DEWELOPEREM UMOWĘ PRZEDWSTĘPNĄ W FORMIE AKTU NOTARIALNEGO LUB UMOWĘ REZERWACYJNĄ ( NA CZAS PODJĘCIA OSTATECZNEJ DECYZJI CO DO PODPISANIA UMOWY PRZEDWSTĘPNEJ – SPRWDZASZ MOŻLIWOŚC OTRZYMANIA KREDYTU )
 3.  ZGŁASZASZ SIĘ Z UMOWĄ DEWELOPERSKĄ I DOKUMENTAMI INWESTYCJI  DO BANKU CELEM KREDYTOWANIA ZAKUPU , LUB ZLECASZ FORMALNOŚCI DORADCY KREDYTOWEMU ( USŁUGA JEST W HOME PRESTIGE BEZPŁATNA )
 4.  PODPISUJESZ UMOWĘ KREDYTOWĄ
 5.  DEWELOPER PRZYJMUJE DO WIADOMOŚCI FAKT PODPISANIA UMOWY KREDYTOWEJ I PODPISUJE UMOWĘ PRZELEWU WIERZYTELNOŚCI
 6.  BANK URUCHAMIA KREDYT ZGODNIE Z HARMONOGRAMEM DEWELOPERA W TZW TRANSZACH.
 7.  PO URUCHOMIENIU CAŁOŚCI KREDYTU I WPŁACIE OKREŚLONYCH W UMOWIE DEWELOPERSKIEJ ŚRODKÓW NA KONTO DEWELOPERA DOKONUJESZ ODBIORU TECHNICZNEGO LOKALU I OTRZYMUJESZ PROTOKÓŁ  PRZEKAZANIA.

DLA OSÓB KTÓRE ZAKUPIŁY LOKAL NA RYNKU PIERWOTNYM ZA POŚREDNICTWEM HOME PRESTIGE GWARANTUJEMY FACHOWĄ BEZPŁATNĄ POMOC PRZY ODBIORZE

 1. PO DOKONANIU ODBIORU TECHNICZNEGO MOŻESZ W PEŁNI Z NIEGO KORZYSTAĆ NP. ABY GO WYKAŃCZAĆ , MOŻESZ SIĘ ZAMELDOWAĆ.
 2. PODPISUJESZ Z DEWELOPEREM AKT NOTARIALNY PRZENIESIENIE WŁASNOŚCI ( DOPIERO OD TEGO MOMENTU W UJĘCIU PRAWNYM JEST WŁAŚCICIELM NIERUCHOMOŚCI I MOŻESZ ZŁOŻYĆ  WNIOSEK DO SĄDU O WPIS HIPOTEKI LUB UBEZPIECZYĆ NIERUCHOMOŚĆ.

PAMIĘTAJ

PO  ZAWARCIU  UMOWY PRZENIESIENIA WŁASNOŚCI  MASZ OBOWIĄZEK  DOSTARCZYĆ KOPIĘ AKTU  NOTARIALNEGO DO BANKU

WRAZ Z CESJĄ Z POLISY UBEZPIECZENIA NIERUCHOMOŚCI .

 

 

Milion właścicieli mieszkań stanie się w końcu właścicielami gruntu pod swoim blokiem.

Od 1 stycznia 2017 r. ma zniknąć prawo użytkowania wieczystego, ale tylko w budynkach wielorodzinnych. Dzięki temu miliony właścicieli mieszkań i lokali usługowych w blokach stojących na użytkowanym samorządowym gruncie staną się jego właścicielami. Odpowiedni projekt zmian w prawie przygotowuje Ministerstwo Infrastruktury.

– Z chwilą wejścia w życie nowych przepisów wszystkie udziały w prawie użytkowania wieczystego przekształcą się w udziały w prawie własności gruntu – potwierdza Kazimierz Smoliński, wiceminister budownictwa i infrastruktury.

Tak będzie jednak tylko w wypadku budynków wielorodzinnych. Zmiany nie obejmą właścicieli domów jednorodzinnych i działek komercyjnych przeznaczonych np. pod usługi.

Dziś co prawda można przekształcić prawo użytkowania we własność, ale taką operację blokuje brak zgody chociażby jednego współużytkownika. I z tego powodu ministerstwo chce uwłaszczenia wszystkich z mocy prawa. Na takiej zmianie mogą jednak stracić samorządy, które pobierają roczną opłatę za użytkowanie.

 

www.homeprestige.com.pl

 

BEZPŁATNIE SPRAWDZIMY TWOJĄ ZDOLNOŚĆ KREDYTOWĄ

OFERUJEMY WYKOŃCZENIE MIESZKANIA ,, POD KLUCZ ‘’